Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Concentrated Aqueous solution sulphuric acid 98% H2SO4 by mass and has a density of 1.80 g.mL-1. Volume of acid required to make 1 litre of 0.1 M H2SO4 solution

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

22.20 mL

b

11.10 mL

c

5.55 mL

d

16.65 mL

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

H2SO4 is 98% by weight

wt. of H2SO4=98 gm

wt. of solution = 100 gm

  Volume of solution =1001.80mL=1001.80×1000 litre 

MH2SO4=9898×1001.80×1000=18.014

Let V mL of this H2SO4 are used to prepare 1 litre of 0.1 M H2SO4 solution. 

M1V1=M2V2V×18.014=1000×0.1V=5.55mL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring