Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider an electric circuit consisting of a coil of negligibly small inductance, consisting of N = 10 turns and with the surface area of a single loop S=10cm2,  resistors  R1=R2=3Ω,  capacitor C = 2/9 F and an inductance L = 1H, connected as shown in the figure. At the moment of time t = 0 a magnetic field, parallel to the axis of the coil is switched on. The induction of the magnetic field starts growing linearly, starting from B = 0 until the maximal value B = 1T is achieved at t = 10 ms. Further the induction of the magnetic field remains constant (and equal to 1T). Given  eR2/L×5ms=0.985

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

By conceptual
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring