Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider the data for the following reaction  Question Image
Given : Bond Energies CC = 348 kJ/mole
CH = 415 kJ/mole C = C = 600 kJ/mole
H-H=436 kJ/mole and  ΔsubH(C)=717kJ/mole
Resonance Energies of  C6H6(l)=152kJ/mole
ΔvapH of benzene = 30.8 and of cyclohexane is 33 kJ/mole.
If the energy of aromatization of cyclohexane (kJ/mole) is X then the value of X/92 is ______

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

ΔH=(B.E)reactants(B.E)products

(ΔHvapC6H12(l)+6B.ECC+12B.ECH)(ΔHvapC6H6(l)+R.E.C6H6(l)+6B.ECH+3B.EC=C+3B.ECC+3B.EHH)=(33+6×348+12×415)(30.8+152+6×415+3×600+3×348+3×436)

=276.2KJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring