Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider the following reaction in a 1 L closed vessel. N2+3H22NH3 If all the species; N2H2 and NH3 are in 1 mole in the beginning of the reaction and equilibrium is attained after unreacted N2 is 0.7 moles. What is the value of the equilibrium constant?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3600.00

b

3657.14

c

2657.14

d

1828.57

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

N2+3H22NH3

In: 1    1              1

1-x  1-3x  2x+1

at c2N2=1-x=0.7

  x=0.3

NH3=1+2(0.3)=1.6

 Kc =1.6×1.60.7×0.1×0.1×0.1  =256×107  =3657.14 

Hence the correct answer (B) 3657.14

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring