Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider the following reaction occurring in the blast furnace.
Fe3O4(s)+4CO(g)3Fe(l)+4CO2(g)
'x' kg of iron is produced when 2.32 × 103 kg Fe3O4 and 2.8 × 102 kg CO are brought together in the furnace. The value of 'x' is ____. (nearest integer)
{Given :
Molar mass of Fe3O4 = 232 g mol-1
Molar mass of CO = 28 g mol-1
Molar mass of Fe = 56 g mol-1}

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 420.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 moles of Fe3O4=2.32×103×103232=10000 mol  moles of CO=2.8×102×10328=10000 mol

Fe3O4+4CO3Fe+4CO2 104mol   104mol

CO is L.R.

mole of Fe=34×104mass of Fe=34×104×561000kg=420kg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring