Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider the following reaction taking place in 1 L capacity container at 300 K

A+BC+D

If one mole each of A and B are present initially and at equilibrium 0.7 mol of C is formed, then equilibrium constant (KC) for the reaction is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.2

b

5.4

c

6.2

d

9.7

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

A+B⇌C+D

Initial 1 mole1 mole00
at equilibrium1-x1-xxx

x is degree of dissociation
given x=0.7
[A]=1-0.7=0.3 
[" " B]=1-0.7=0.3 
[C]=0.7 
[D]=0.7 
KC=[C][D][A][B]=0.7×0.70.3×0.3=499=5.4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring