Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider the reaction sequence from P to Q shown below. The overall yield of the major product Q from P is 75%. What is the amount in grams of Q obtained from 9.3 mL of P? (Use density of  P = 1.00 g mL–1, Molar mass of C = 12.0, H = 1.0, O = 16.0 and N = 14.0 g mol–1

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

Molecular weight of 
aniline = M.wt. of C6NH7
= 72 + 7 + 14 = 93
density of P = 1 gm ml–1
9.3 ml of P = 9.3 gm P

=9.39.3=0.1 mole P

The mole ratio PhNH2 : PhN2+ :

Question Image

= 1 : 1 : 1 

so the mole of Q formed will be 0.1 mole and extent of reaction is 100% but if it is 75% yield.
Then amount of Q = 0.1 ×75100=0.075mol

The molecular formula of Q = C16H12ON2

so M.wt. of Q = 16 × 12 + 12 × 1 + 16 + 2 × 14
= 192 + 12 + 16 + 28
= 248 gm
so amount of Q = 248 × 0.075
= 18.6 gm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring