Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

C(s)+O2(g)CO2(g)+400kJ
C(s)+12O2(g)CO(g)+100kJ
When coal of purity 60% is allowed to burn in presence of insufficient oxygen, 60% of carbonis converted into 'CO' and the remaining is converted into 'CO'.
The heat generated when 0.6 kg of coal is burnt is ______.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3200 kJ

b

1600 kJ

c

4400 kJ

d

6600 kJ

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

C(s)+O2(g)CO2(g)+400kJ1g mole C(s)+12O2(g)CO(g)+100kJ0.6×1000=600gm600×60100 (Pure Carbon) =360gm=36012=30 mole (Pure Carbon) 
Carbon converted into CO2=3030×60100
= 12 mole
and carbon converted in CO =30×60100=18 mole 
Energy generated during II equation
=18×100=1800kJ
Energy generated During 1st reaction
=12×400=4800 Total =1800+4800=6600kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring