Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Cycle tyres are supplied in lots of 10 and there is a chance of 1 in 500 tyres to be defective. Using Poisson’s distribution the approximate number of lots containing no defective tyres in a consignment of 10,000 lots is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9998

b

9982

c

9980

d

9802

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

λ=1500×10=0.02

P(X=0)=e0.02

=10.021!+(0.02)22!........

=0.9802

The number of lots containing no defective tyre in

10000 lots  =10,000×0.9802=9802

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Cycle tyres are supplied in lots of 10 and there is a chance of 1 in 500 tyres to be defective. Using Poisson’s distribution the approximate number of lots containing no defective tyres in a consignment of 10,000 lots is