Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Decreasing order (first having highest and then others following it) of mass of pure NaOH in each of the aqueous solution:
(i) 50 g of 40% (w/W) NaOH
(ii) 50 mL of 50% (w/V) NaOH [dsoln. = 7.2 g / mL]
(iii) 50 g of 15 M NaOH [dsoln. : 1g,/mL]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

iii, ii, i

b

ii, i, iii

c

i, ii, iii

d

ii, iii, i

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

(i) Mass of NaOH =50×40100=20g
(ii) wvNaOH50 g NaOH in 100mL
So, ln 50 mL mass of NaOH will be =25 g

(iii)  50 g of 15 M NaOH(d =1g/mL)
no.of moles n = MV = WGMW

                   W =50×15×40       =300                               

Order (iii) > (ii) > (i)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring