Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Density of 2.05M solution of acetic acid in water is 1.02 g/mL, the molality of that solution is
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.43

b

0.06

c

0.49

d

2.3

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

let us assume the volume of solution to be 1000ml
as given in the question 1.02gm in 1 ml of solution.
1020gm in 1000ml of solution.
number of moles =2.05M×1lit=2.05 mol
mass of solute =n×Mol.wt.=123gm

mass of solvent=1020-123=897gm

molarity=(123/60)*(1000/891)=2.28mol/kg~2.3mol/kg.

Hence, option(A) 2.3 is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring