Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Diameter of a plano–convex lens is 6 cm and thickness at the centre is 3 mm. If the speed of light in the material of the lens is 2 ×108 m/sec, the focal length of the lens is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 cm

b

10 cm

c

15 cm

d

30 cm  

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to lens formula

         1f=(μ1)[1R11R2]

         The lens is plano-convex i.e.,

         R1=R and R2=

         Hence 1f=μ1R   f=Rμ1

         Speed of light in medium of lens

         v=2×108m/s;     μ=cv=3×1082×108=32=1.5

Question Image

If r is the radius and y is the thickness of lens (at the centre), the radius of curvature R of its curved surface in accordance with the figure is given by

R2=r2+(Ry)2r2+y22Ry=0

Neglecting y2;  

we get R=r22y=(6/2)22×0.3=15cm 

Hence f=151.51=30  cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring