Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Drift speed of electrons, when 1.5 A of current flows in a copper wire of cross-sectional area ( 5mm2) is  v.  If the electron density of copper is  9×1028/m3  the value of  v  in  mm/s  is close to (charge of electron to be  =1.6×1019C )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2

b

0.02

c

3

d

0.2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As  l=neAvd
 vd=1/neA=1.5/(9×1028×1.6×1019×5×106)
 v=0.02×103m/s=0.02  mm/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Drift speed of electrons, when 1.5 A of current flows in a copper wire of cross-sectional area ( 5mm2) is  v.  If the electron density of copper is  9×1028/m3  the value of  v  in  mm/s  is close to (charge of electron to be  =1.6×10−19 C )