Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

During the discharge of a lead storage battery, the density of H2SO4 fell from 1.225 gm/ml to 0.98 gm/ml. H2SO4 of density 1.225 gm/ml is 40% by weight and that of density 0.98 gm/ml is 20% by weight. The number of ampere hours for which the battery is used containing 1 L of the acid is 16.08 x. Calculate the value of x. 
(volume remains constant during the process) 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

weight of H2SO4 Consumed  =[1000×1.225×401001000×0.98×20100]=294 gram

[WE]H2SO4=Q96500     29498=Q96500 Q=96500×3    =289500 columb =2895003600 amp.hours    =80.4  so,  x=5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring