Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

During the discharge of lead storage battery, weight of PbSO4 obtained at cathode involving  of 1F of electricity is(At.Wt of Pb = 208)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

608g

b

304 g

c

152g

d

456g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:

  • Reaction at cathode: Pb2+ + SO42- → PbSO4
  • 1 mole of PbSO4 is produced by 2 moles of electrons (i.e., 2 Faradays of electricity).
  • Atomic weight of Pb = 208, molecular weight of PbSO4 = 208 + 32 + 4(16) = 304 g.

For 1 Faraday:

Since 2 Faradays produce 1 mole of PbSO4, 1 Faraday produces 0.5 moles of PbSO4.

Weight of PbSO4 for 1 Faraday:

Weight = 0.5 × Molecular weight of PbSO4 = 0.5 × 304 = 152 g.

Final Answer

The weight of PbSO4 obtained at the cathode is 152 g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring