Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

During the electrolysis of molten sodium chloride, the time required to produce 0.10 mol of chlorine gas using a current of 3 Amperes.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

220 minutes

b

55 minutes

c

330 minutes

d

110 minutes

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 During the electrolysis of molten sodium chloride, 

 At cathode :2Na++2e-2Na

 At anode :2Cl-Cl2+2e-

 Net reaction : 2Na++2Cl-2Na+Cl2

 According to Faraday's first law of electrolysis

w=Z×I×tw=E96500×I×t

 No.of moles of Cl2 gas × Mol.wt.of Cl2 gas 

= Eq. wt. of Cl2gas×I×t965000.10×71=35.5×3×t96500t=0.10×71×9650035.5×3=6433.33sec

t=6433.3360 min=107.22 min110 min

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring