Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

(E)1 and (E)2 of  Mg(g) are 740,1540kJmol1. Calculate percentage of Mg(g)+ and  Mg2+ if 1 mole of Mg(g) absorbs 1300 kJ of energy.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

%M+=50% %Mg+2=50%

b

%Mg+=68.35% %Mg+2=31.65%

c

%Mg+=62% %Mg+2=38%

d

%Mg+=60% %Mg+2=40%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Mg+740KJM+
                After IP1 Energy remained = 1300 – 740 = 560 KJ
Question Image
5601540×1=0.38 moles of Mg+
NO.OF MOLES Mg+ionized =0.38
 no of moles of Mg+Left=10.38=0.62 i.e 62%
 no of moles of Mg+2 formed =0.38=38%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring