Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Each mole of substance A (Molar mass = 720) requires 10 moles of water for complete hydrolysis and gives B, C and D as the hydrolysed products in a molar ratio of 2 : 3 : 2. If molecular mass of B is 40 and it contributes 40% of total mass of hydrolysed product then moles of C obtained will be :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9

b

13.5

c

3

d

2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

A+10H2O              B + C + D

720+10×18=900    2x 3x 2x

Mass of B  = = 900 x 0.4 = 360 gm

Moles of B =36040=9=2x

 x=4.5nC=3x=3×4.5=13.5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring