Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Ecell for the given redox reaction is 2.71 V
Mg(s) + Cu2+ (0.01 M) –––→ Mg2+ (0.001 M) + Cu(s)
Calculate Ecell for the reaction. Write the direction of flow of current when an external opposite potential applied is
(i) less than 2.71 V and
(ii) greater than 2.71 V

OR

(a) A steady current of 2 amperes was passed through two electrolytic cells X and Y connected in series containing electrolytes FeSO4 and ZnSO4 until 2.8 g of Fe deposited at the cathode of cell X. How long did the current flow? Calculate the mass of Zn deposited at the cathode of cell Y. (Molar mass: Fe = 56 g mol–1 Zn = 65.3 g mol–1, 1F = 96500 C mol–1)

(b) In the plot of molar conductivity (𝛬m) vs square root of concentration (c1/2), following curves are obtained for two electrolytes A and B
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Ecell =Ecell 0.059nlogKc=2.710.0592log103102=2.71+0.0295Ecell =2.7395V 
(i) When an external opposite potential of less than 2.71 V is applied the current will flow in same direction from cathode to anode.
(ii) When an external opposite potential of more than 2.71 V is applied the current will flow in opposite direction from anode to cathode.

OR

(a) I =2 Ampere
56 g of Fe requires =2× 96500 C
2.8 g will require =2.8×2×9650056=9650 C
Q=Itt=QI=96502=4825 s
Using Faraday's second law of electrolysis
w1w2=E1E2
Where w1 = mass of Fe and w2= mass of Zn
2.8w2=562×265.3w2=3.265g
(b) (i) A is a strong electrolyte and B is a weak electrolyte. 

(ii) For B, 𝛬m value at zero concentration cannot be obtained by extrapolation as it is a weak electrolyte. For A, the intercept will give the 𝛬m value at zero concentration.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring