Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Electrons ejected from a metal surface by a beam of incident light are fully stopped by a retarding potential of 3V. The photo electric effect begins in this metal at frequency of 6×1014sec-1. Find the work function for this metal and frequency of incident light.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.97×10-19J, 1.3×1015Hz

b

None of the above

c

Both of the above

d

3.978×10-19J, 1.32×1015Hz

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The threshold frequency for the given metal surface is

νth=6×1014 Hz

Thus the work function for metal surface is

ϕ=hνth=6.63×10-34×6×1014=3.978×10-19 J  Ans.

As stopping potential for the ejected electrons is 3V, the maximum kinetic energy of ejected electrons will be

KEmax=3eV=3×1.6×10-19J=4.8×10-19J

According to photo electric effect equation, we have

hν=ϕ+KEmax

or frequency of incident light is

ν=ϕ+KEmaxh=3.978×10-19+4.8×10-196.63×10-34

    =1.32×1015 Hz Ans.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring