Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Ethanol can undergo decomposition to form two sets of products. If the molar ratio of C2H4 to CH3CHO is 8:1 in a set of product gases, then the energy involved in the decomposition of 1 mole of ethanol is :

C2H5OH(g) C2H4(g)+H2O(g); ΔH=45.54kJ (1)

C2H5OH(g) CH3CHO(g)+H2(g);ΔH=68.91kJ (2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

48.137 kJ 

b

 57.22 kJ

c

65.98 kJ

d

48.46 kJ 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We have,

C2H5OH(g) C2H4(g)+H2O(g); ΔH=45.54kJ (1)

C2H5OH(g) CH3CHO(g)+H2(g);ΔH=68.91kJ (2)

Energy used in the breakdown of ethanol equals the sum of the energies used in the first and second reactions.

i.e.

ΔHrxn=ΔH1+ΔH2

according to question

ΔHrxn=8×ΔH1+1×ΔH29

ΔHrxn=8×45.5+1×68.919

=48.13 kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring