Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

ΔfG0 at 400 K for substance ‘ S ’  in liquid state and gaseous state are +200.7kcalmol1  and  +203kcalmol1  respectively. Vapour pressure of liquid ‘ S ’ at 400K is approximately equal to  (R=2calK1mol1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6×102atm

b

1 atm

c

6×103

d

0.1 atm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

S(l)S(g)Kp=Pvap ΔGReaction0=ΔGF0(Vapour)ΔFG0Liq ΔGreaction0=203200.7=2.3Kcal/mole =2300Cal/mol ΔGreaction0=RTlnKp 2300=2.303×2×400logKp logKp=1.24Kp=10124 =102×100.76=6×102atm lnKp=2.875,log10 Kp=1=1.24 Kp=antilog(1)=0.1atm =102×100.76=6×1012

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring