Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Fig. shows a man standing stationary with respect

Question Image

to a horizontal conveyer belt that is accelerating with 1 m/s2. What is the net force on the man? If the coefficient of static friction between the man's shoes and the belt is 0.2, upto what acceleration of the belt can the man continue to be stationary relative to the belt ? (mass of the man is 65 kg).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

60N,196m/s2

b

65N,1.96m/s2

c

65N,54m/s2

d

60N,54m/s2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

short cut       amax  = μg=0.2×9.8=1.96

Here acceleration of man is equal to the acceleration of belt, i.e. 1m/s2.

Net force on the man,

F=ma=65×1=65N

The limiting friction between the shoes of the man and the belt is given by

F=μR=μmg=02×65×98=1274N

Let the man can remain stationary upto an acceleration a' , then

F=ma  or  a=F/ma=127465196m/s2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Fig. shows a man standing stationary with respectto a horizontal conveyer belt that is accelerating with 1 m/s2. What is the net force on the man? If the coefficient of static friction between the man's shoes and the belt is 0.2, upto what acceleration of the belt can the man continue to be stationary relative to the belt ? (mass of the man is 65 kg).