Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Figure shows a cubical block of side 10 cm and relative density 1.5 suspended by a wire of cross-sectional area 106m2 . The breaking stress of the wire is 7×106N/m2 . The block is placed in a beaker of base area 200cm2 and initially i.e. at t=0, the top surface of water and the block coincide. There is a pump at the bottom corner which ejects 2cm3 of water per sec. Find the time (in sec) at which the wire will break.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 100.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Breaking force=Breaking stress×area of wire

=7×106×106=7N

Weight of block= vol×density×g

=103×1.5×103×10=15N

The upthrust when the liquid level has descended by x cm.

=100(10x)10610310=10xN

 The wire will break when 

T=mg-B

5 + x = 7 i.e. when x = 2 cm

Let the level descends by 2 cm in t time then 

t=1sec2cm3×2cm×10cm×10cm

t = 100 sec.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring