Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Figure shows a snapshot of a sinusoidal travelling wave taken at  t=0.3s.  The wavelength is 7.5 cm and amplitude is 2 cm.  If the crest P  was at  x=0 at t=0,  write the equation of travelling wave.
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Equation of the wave is   2cos(4π15x16π15t)cm

b

The speed of wave is 4 cm/s

c

Equation of the wave is  2cos(4π15x+16π15t)cm

d

Angular frequency is  1615π  rad/s

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given,  A=2cm,λ=7.5cm
k=2πλ=4π15cm1
The wave has travelled a distance of 1.2 cm in 0.3 s.  Hence, speed of the wave,  v=1.2/0.3=4  cm/s
Therefore, angular frequency  ω=(v)(k)=16π15rad/s
Since the wave is travelling along positive x-direction and crest (maximum displacement) is at x=0  at t=0,   we can write the wave equation as,  
y(x,t)=2cos(kxωt)=2cos(4π15x16π15t)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring