Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Figure shows a torch producing a straight light beam falling on a plane mirror at an angle 600. The reflected beam makes a spot P on the screen along y-axis. If at t=0, the mirror starts rotating about the hinge A with an angular velocity ω=10 per second clockwise, find the speed of the spot on screen after time t = 15seconds

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2π15m/s

b

π60m/s

c

π15m/s

d

π30m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let the mirror rotates through an angle α time  't'α=ωt The angle turned by reflected ray = 2α (in clock wise direction). Now the angle
made by reflected ray with vertical will be 60-2α 

Question Image

 In ΔAPB,P=602α and cot(602α)=y3 y=3cot(602α) dydt=3cosec2(602α)2dt
Speed of spot ‘P’ is 
V=6ωcosec2(602α)(1) ω    =10 per second =π180rad/s α=ωt=π180×15=π12rad/s V=6×π180×cosec2π32×π12 =π30×cosec2π6=4π30=2π15m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Figure shows a torch producing a straight light beam falling on a plane mirror at an angle 600. The reflected beam makes a spot P on the screen along y-axis. If at t=0, the mirror starts rotating about the hinge A with an angular velocity ω=10 per second clockwise, find the speed of the spot on screen after time t = 15seconds