Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Find out the grams of calcium oxide produced if heating 10.0 grams of calcium carbonate (CaCO3) produces 4.4 g of carbon dioxide (CO2) and calcium oxide (CaO).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 g

b

4 g

c

4.4 g

d

5.6 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

According to the law of conservation of mass, the total mass of the products is equal to the total mass of the reactants. Mathematically,
Mass of reactants = Mass of Products

Given, mass of the reactant (Calcium Carbonate) =10 g 

The mass of Carbon dioxide= 4.4 g

Mass of Calcium Carbonate = Mass of Carbon dioxide + Mass Calcium oxide

10 g = 4.4 g + Mass of calcium oxide

Mass of calcium oxide = 10 -4.4

Mass of calcium oxide = 5.6 g

Hence, calcium oxide produced will be = 5.6 g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Find out the grams of calcium oxide produced if heating 10.0 grams of calcium carbonate (CaCO3) produces 4.4 g of carbon dioxide (CO2) and calcium oxide (CaO).