Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Find the amount of CO2 gas in 250 mL of soda water when packed under 3.0 atm CO2 at 250C. 

(KH for CO2  in water =1.67×108Pa

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Henry's Law expression:

pCO2=KHXCO2

Putting the given values in the above expression:

XCO2=3.0 atm×1.01325×1051.67×108 Pa

Mole fraction of CO2:

Mole fraction=number of moles of CO2number of moles of CO2+number of moles of water

Mass of water= volume x density=250 mL x 1 g/mL=250 g

Number of moles of water:

Moles of water=massmolar mass=250 g18 g/mol=13.89 mol

Determining the moles of CO2:

3.0 atm×1.01325×1051.67×108=number of moles of CO2number of moles of CO2+13.89 number of moles of CO2=0.025 mol

Mass of CO2 is calculated as:

0.025 mol=massmolar mass 0.025 mol=mass44.01 g/mol mass=1.1 g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring