Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Find the angular velocity of a satellite which revolves in a circular orbit of radius 35000 km and completes one round in 12 hours?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

π3 rad/hr

b

π6 rad/hr

c

π4 rad/hr

d

π2 rad/hr 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The angular velocity of a satellite which revolves in a circular orbit of radius 35000 km and completes one round in 12 hours is π6 rad/hr.
Given
Radius of the circular orbit =35000 km.
Time taken to complete one round =12 hrs.
Angle subtended at the centre =360o [ ∵ Earth is approximately circular].
360o=2π rad.
∴ Angle subtended at the centre =2π
Now using the formula,
Angular Velocity ω= Angle subtended at the centre in radians/Time taken to complete 1 round.
ω=2π12
        =π6
∴ Angular velocity of the satellite is π6 rad/hr.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring