Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Find the gravitational force experienced by an object of 20 kg which is 200 m away from an object of 2 tons.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.67 x 10-11 N

b

6.67  N

c

13.2 x 10-11 N

d

12.9 x 10-12 N

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The equation for universal gravitation is given as: 
F = GM1M2R2

Here, G is the gravitational constant;  M1 and  M2 are the masses of the objects; R is a separation between the objects.

G = 6.67 X 10-11 Nm2/kg2
M1 = 20 kg
M2 = 2 tons = 2000 kg
R = 200 m

Substituting the values, we get, 

F = 6.67 ×10-11 × 20 × 20002002

F = 6.67 X 10-11 N

Therefore, the object will experience a force of 6.67 X 10-11 N
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring