Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Find the length of 11 kg copper wire of diameter 0.4 cm. Given one cubic cm of copper weights 8.4 gram.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

132 m

b

116 m

c

111.59 m

d

104.17m 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
Copper wire weight = 11 kg
Copper wire radius  (r) =0.2 cm
Copper wire density = 8.4 gm/ cm3
Thus, copper wire volume
V= mass  density 
V=110008.4cm3
Now the volume of cylinder can also be given as,
 V=πr2h             (h= height of copper wire)
110008.4=πr2h
h=110008.42270.04
h=10416.66 cm
 h=104.17 m           (since, 100 cm = 1m)
Thus, the wire is 104.17 m long.
Correct option is 4.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Find the length of 11 kg copper wire of diameter 0.4 cm. Given one cubic cm of copper weights 8.4 gram.