Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Find the potential difference in volt between points M and N of the system shown in figure, if the emf is equal to E=110V  and the capacitance ratio C1C2  is 2.

Find the potential difference, in volt, between point M and N of the system  shown, if the emf is equal to E = 110 V - Sarthaks eConnect | Largest  Online Education Community

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 37.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

Applying loop law in two closed loops, we have

110q2C+q1q2C=0 or q2=(110C)

And  110+q12C+q1q2C=0 

Or   q1=(440C3)

Potential difference between points M and N is

VNVM=q1q2C

=1103volt

=36.67Volt

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring