Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

First and second ionization energy of Mg(g) are 720 kJ/mol and 1440 kJ/mol respectively. Calculate the % of mg+ ions if one gram of Mg(g) absorbs 50 kJ of energy. (Atomic mass of Mg is 24 amu.)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 31.7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 

The number of Mg atoms=124=4.167×10-2 mol

absorbed power while ionizing magnesium to Mg+ Mg+=4.167×10-2×740

the power used to create ions Mg+ to Mg2+ =(50-30.84)KJ =19.16KJ

Amount of Mg+ converted to Mg2+=19.101450

=1.321×102mol

Mg+ staying in that form in that amount 

=4.167×1021.321×102

=2.846×102mol 

The following would make up the final mixture:

% of Mg+=2.846×1024.167×102×100=68.3% 

% of Mg2+=10068.3=31.7%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring