Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For a certain metal, the threshold frequency is v0. If light of frequency 2v0 is incident on it the electron comes out with a maximum velocity of 4 × 106 m/s. If light of frequency of 5v0 is incident on it, the maximum velocity of the photo electron will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 × 106 m/s

b

8 × 106 m/s

c

16 × 106 m/s

d

2 × 106 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 In first case, 12mv12=h2v0hv0=hv0.(1) and 

 In second case, 12mv22=h5v0hv0=4hv0

From(1) and (2), 12mv22=4×12mv12

 or v2=2v1=2×4×106=8×106m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring