Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For a certain transverse standing wave on a long string, an antinode is formed at x = 0 and next to it, a node is formed at x = 0.10m. The displacement y(t) of the string particle at x = 0 is shown in the figure.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Transverse displacement of the particle at x = 0.05m and t = 0.05s is 22 cm.

b

Transverse displacement of the particle at x = 0.04 m and t = 0.025s is 22 cm

c

Speed of the travelling waves that interfere to produce this standing wave is 2m/s.

d

The transverse velocity of the string particle at x =  115 m at t = 0.1 s is 20 π cm/s
 

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring