Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For a chemical reaction, A ~ B, the rate of the reaction is 2×103moldm3s when the initial concentration is 0.25moldm3 The rate of the same reaction is 1.6×102moldm3s when the initial concentration is0.1  mol dm3.The order of the reaction is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0

b

3

c

1

d

2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We know that,rate = k [A]" where R is rate constant is order of reaction and [A] is concentration of reactant.

Given:Rate, =2×103moldm3s;A0=0.05moldm3

 Rate II =1.6×102moldm3s;A0=0.1moldm3 2×103=k[0.05]n(1);1.6×102=k[0.1]n

Dividing (1) by (2),we get; 2×1031.6×102=0.050.10n

or (0.05)n(0.05)n×2n or 12n=18 or 123. Hence, n=3

So,the correct answer is (b)

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring