Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For a reaction : 2A(g)B(g)Hl= - 40 kcal. If rate constant for disappearance of A is 102M1sec1 then identify the options which will be correct. [Assume gases to behave ideally and reaction to be occurring at 300 K] [Take : R = 2 cal/mol K]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The reaction must be an elementary reaction

b

Change in internal energy of the reaction will be -19. 7 kcal/mole of A consumed

c

The rate at which heat will be liberated initially when 2 moles of A is taken in 3 litre rigid vessel will be approx. 0.26 kcal/sec.

d

Time required for concentration of A to decrease from 1 M to 0.5 M will be 100 sec

answer is B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(a) Reaction may or may not be elementary.

(b) ΔU=40+2×3001000=39.4 kcal

For 1 mole of A consumed, ΔU=39.42=19.7

(c) [ror]i=12d[A]dt=12×102×232

r.o Heat liberation  =12×102×49×39.4

=0.0876 kcal/sec

(d) 1[A]t=1[A]0+102×tt1/2=1ka=1102×1=100 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring