Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For a television network, 5 × 105 channels are granted. If the central frequency of the microwave link is 25 GHz and the allotted bandwidth for each channel is 2 kHz, then how much percentage of the link is used for the network?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4%

b

10%

c

25%

d

5%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(a) Let  x% of link is used for network. Given central frequency = 25 GHz
 =  25×109Hz
Bandwidth of channels = x% of 25 GHz
 = x100×25×109=25x×107
Number of channel 
Total  BandwidthBandwidth needed per channel
5×105=25x×1072×103           
=10×108=25x×107=25x1004%
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring