Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For an object moving with uniform acceleration, travelling 50m in 5th sec, 70m in 7th sec.
a) Its initial velocity is 5 m/s
b) Its acceleration is 20 m/s2
c) Its travels 100 m in 9th sec
d) Its average velocity during 9th sec is 90 m/s

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

a & b are true

b

a & d are true

c

a is true

d

a & c are true

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

S5=u+a(512)=50u+992=50

S7=u+a(7-1/2) = 70 u + 13a/2 = 70          

From above equations a = 10ms−2

u + 9a/2 = 50

u + 9(10)2 =50

u = 50 − 45 = 5ms−1

Distance travel in the 9th second

S9 = u + a(9 − 1/2)

S9 = 5 + 10(17/2)

      =90 m

Final velocity after 8 sec

v = u + at = 5 + 8×10 = 85

(means during the 9th second)

Final velocity after 9 seconds

v = u + at

   = 5 + 10×9

   = 95 m/s

vavg = (85 + 95)/2 = 90m/s


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring