Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For an object placed at a distance 2.4 m from a lens, a sharp focused image is observed on a screen placed at a distance 12 cm from the lens. A glass plate of refractive index 1.5 and thickness 1 cm is introduced between lens and screen such that the glass plate plane faces parallel to the screen. By what distance should the object be shifted so that a sharp focused image is observed again on the screen?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.2 m

b

5.6 m

c

0.8 m

d

3.2 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

Applying lens formula

10.12+12.4=1f1f=21024

Upon putting the glass slab, shift of image is

Δx=t11μ=13 cm Now v=1213=353 cm

Again apply lens formula

30.35-1u=1f=21024

Solving u=-5.6 m

Thus shift of object is

5.62.4=3.2 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring