Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For the circuit shown in the figure

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the current I through the battery is 7.5 mA

b

the potential difference across RL is 18 V

c

 ratio of powers dissipated in R1 and R2 is 3

d

If R1 and R2 are interchanged, magnitude of the power dissipated in RL will decrease by a factor of 9

answer is A, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Total resistance of the circuit,

R=2+6×1.56+1.5=3.2kΩ

Now   I=243.2×103=7.5×103A    Option (a) is correct.

Current in RLi1=7.5×103×66+1.5=6×103A

Potential difference across RL is VL=iLRL=6×103×1.5×103=9V. Option (b) is wrong.

Power through load, P1=iL2×RL=6×1032×1.5×103

=54×103J

P1P2=i12R1i22R2=7.5×1032×2×1031.5×1032×6×103=253   Option (c) is wrong.

After R1 and R2 are interchanged, total resistance

R=6+2×1.52+1.5=6.86kΩ

Total current, I=246.86×103=3.5×103A

Now current in RL=3.5×103×22+1.5=2×103A

Power through load, P1'=2×1032×1.5×103

=6×103J

Clearly  P1:P1'=9      Option (d) is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring