Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For the first order reaction, (A)products, the concentration of A changes from 0.1 M to 0.025 Min 40 min. The rate of reaction when the concentration of A is 0.01 M is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.73×105moldm3min1

b

3.47×104moldm3min1

c

3.47×105moldm3min1

d

1.73×104moldm3min1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For a first order reaction, we have 0.1 M of At1/20.05M of  At1/20.025M of A

Hence, 2t1/2=40min  or  t1/2=20min. The rate constant of the reaction would be

k=0.693t1/2=0.69320min=0.03465min1

The rate of rejection when [A]= 0.01 M would be 

r=k[A]=0.03465min10.01mol dm3=3.465×104mol dm3min1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring