Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For the first order reaction C2H4O(g)CH4(g)+CO(g),the initial pressure of C2H4O(g) is 80 torr and total pressure at the end of 20 minutes is 120 torr. The time needed for 75% decomposition of C2H4Owould be: 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 minutes 

b

120 minutes 

c

40 minutes 

d

80 minutes 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let x torr of C2H4O decompose after 20 min. Then, 80x+2x=120;x=40 torr =50% of initial pressure.
Hence t1/2=20min. For 75%reaction, fraction left 
=25100=14=122
No. of half lives = 2. Time needed for 75% reaction., 2x20 =40 min 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
For the first order reaction C2H4O(g)→CH4(g)+CO(g),the initial pressure of C2H4O(g) is 80 torr and total pressure at the end of 20 minutes is 120 torr. The time needed for 75% decomposition of C2H4Owould be: