Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For H2+Cl2 hษ 2HCl, rate of reaction at t=0 is given by rate =-ddtH2=6×10-3M-min-1, then rate of the reaction at t=30 min is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

ddt[Cl2]=6×104Mmin1

b

 Zero

c

12ddt[HCl]=12×103Mmin1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The given reaction is:

 H2+Cl2 hv 2HCl

It is a photochemical reaction, due to which it is a zero-order reaction.

The rate law for the reaction can be written as:

 =-ddtH2=-ddtCl2= 12ddtHCl

The given value is =-ddtH2=6×10-3M-min-1

So, for Chlorine it will be:

 =-ddtCl2=6×10-3M-min-1

For Ammonia it will be:

 =12ddtHCl=6×10-3M-min-12=3×10-3M-min-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring