Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Four identical electrical lamps are labelled 1.5V, 0.5A which describes the condition necessary for them to operate at normal brightness. A 12 V battery of negligible internal resistance is connected to lamps as shown, then

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The value of R for normal brightness of each lamp is (3/4) Ω

b

The value of R for normal brightness of each lamp is (21/4) Ω

c

Total power dissipated in circuit when all lamps are normally bright is 24W

d

Power dissipated in R is 21W when all lamps are normally bright

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For normal brightness of each bulb see following circuit. Current through each bulb = 0.5 A

Question Image

So main current i = 2A
Also, voltage across the combination =1.5V
So voltage across the resistance = 10.5V
Hence for resistance V=iR10.5=2×RR=214Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring