Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

From a 100 m high lighthouse, it is observed that two ships are approaching it from west and south. If angles of depression of the two ships are 30and 45respectively, then the distance between the ships in metres is


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100(3+1) m

b

100(3-1) m

c

200 m

d

400 m 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that,
Height of the light house = 100 m
Angles of elevation of the ships = 30and 45
Question ImageWe have the formula,
tanθ=HeightDistance We have to find the distance between the two ships.
When the angle of elevation is 30, we take the distance as da.
We have,
tan 30=100da da=1003 m When the angle of elevation of the ships is 45, we take the distance as db.
We have,
tan 45=100db  db=100 m Distance (d) between the ships will be,
d= da2+db2 d= (1003)2+1002 m d= 100(4) m d= 200 m Thus, the distance between the ships is 200m.
Therefore, the correct option is 3.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring