From a mixture which makes up crude oil, a particular hydrocarbon ingredient (that is one containing hydrogen and carbon atoms only) has been isolated. 10 g of this liquid is burnt in excess of oxygen and the products are 4.4 g of carbon dioxide and 1.8 g of water.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Empirical formula: CH₂.
Work:
From 4.4 g CO₂ → nC=4.4/44=0.10 mol C.
From 1.8 g H₂O → nH=2×(1.8/18)=0.20 mol H.
Ratio C:H = 0.10:0.20 = 1:2 ⇒ empirical formula CH₂ (i.e., CnH2n, an alkene or cycloalkane).