Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

From the top of a tower, a ball is thrown vertically upward which reaches the ground in 6 s. A second ball thrown vertically downward from the same position with the same speed reaches the ground in 1.5 s. A third ball released, from the rest from the same location, will reach the ground in _______s.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let h be the height of tower. Situation for the first condition is shown in the figure.                   
Question Image

By using equation of motion, h=ut1+12gt12;     h=6u+12g(6)2

h = - 6u + 18g ……..(i)

Situation for the second ‘s condition is shown in the figure.
Question Image               
Now, using equation of motion.
h=ut2+12gt22;h=1.5u+12g(1.5)2h=1.5u+2.252g..............(ii)
Solving Eqs.(i) and  (ii) we get h = 4.5 gm For the third case, when ball is released from rest, i.e  u = 0
Question Image                
Inthiscase,  h=0Xt3+12gt32=12gt32t3=2hg=2X4.5gg=9=3s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring