Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

From the top of a tower of height 100m a 10gm block is dropped freely and a 6gm bullet is fired vertically upwards from the foot of the tower with velocity 100ms–1 simultaneously. They collide and stick together. The common velocity after collision is (g = 10ms–2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100 ms–1

b

150 ms–1

c

27.5 ms–1

d

40 ms–1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Their relative acceleration is zero, and their relative acceleration is vr=100 m/s. They consequently collide t seconds later.

s=vrt+12art2

100=100t+0 t=1sec

After one second,

Vblock=gt=10 

Vbullet=100-gt=90

By conservation of momentum,

mblockVblock+mbulletVbullet=mcombinedVcombined

0.01×10-0.006×90=0.016×Vcombined Vcombined=-27.5

Therefore, the common velocity after collision will be 27.5 m/s or higher.

Hence the correct answer is 27.5m/s.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring