Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Given, (i) n=5,  ml=+1

(ii) n=5,ml=1,ms=1/2

The maximum number of electron(s) in an atom that can have the quantum numbers as given in (i) and (ii) respectively are                                                                                              

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25 and 1

b

8 and 1

c

2 and 4

d

A)    4 and 1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(i) when  n=5,l=0,1,2,3,4

When l=1,m1=0,+1,1(two e)

When  l=2,m1=0,±1,±2(two e)

When l=3,  m1=0,±1,±2,±3 (twoe )

When  l=4,m1=0,±1,±2,±3,4(twoe )

(Because each orbitals can accommodate a maximum of 2e)

Total electron having n = 5 and m1=±1=2+2+2+2=8

ii) Only one electron is associated with n =2, l = 1, m1 = -1 and  = -1/2 because Pauli’s 

principle states that no two electrons can have same value for all the four quantum numbers

 

 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring